Workshop 3

Najdeme v péči o lidi s demencí pozitiva?
Lucie Hájková, Johana Křížová, Helen Lambert

 

Podpora a péče o lidi s demencí je pro mnohé (i pracovníky v sociálních službách) strašák. Účinná léčba demence neexistuje, demografické prognózy a úvahy nad financováním systému prohlubují beznaděj a stejně tak medializace problematiky, kdy jsou lidé s demencí prezentováni jako ti trpící, nespolupracující, nebo dokonce agresivní. Avšak realita práce s lidmi s demencí může vypadat jinak než jako pouhé plnění úkonů péče se „čtečkou“ v ruce.

Inspirací v adekvátní individualizované péči o lidi s demencí je již dlouhá léta Američanka Teepa Snow, lektorka a zakladatelka Positive Approach to Care (PAC). Její metody (Metody Teepa Snow Approach™), které na loňské konferenci představila českému publiku její kolegyně, Melanie Bunn, vycházejí z porozumění specifikům demence a využití řady jednoduchých technik (Positive Physical Approach™, Hand under Hand™), jejichž cílem je vytvářet, chránit a rozvíjet svůj vztah s lidmi s demencí, redukovat jejich odpor (resistiveness) při běžných denních činnostech a prožívat během péče méně stresu a více pohody u všech zúčastněných.

Cílem workshopu bude prohloubit si dovednosti v praktické péči, které nám všem umožní zkvalitňovat život lidí s demencí. Jak říká Teepa Snow: „Přestaňme si vysvětlovat, pojďme to dělat!“

Účastníky workshopu prosíme, aby si přinesli hřeben, kartáček na zuby, misku a lžíci.

 

Mgr. Lucie Hájková působí v České alzheimerovské společnosti již od roku 2007, kdy začala koordinovat menší tým pracovnic terénní respitní služby. Momentálně působí na pozici konzultantky odborného sociálního poradenství ČALS, a i nadále zprostředkovává komunikaci s kontaktními místy ČALS a koordinuje projekt Dny paměti. Setkat se sní můžete také vrámci kurzů jak pro pečující, tak pracovníky vsociálních službách, které ČALS pořádá. Může se stát, že kvám zavítá i vrámci certifikace Vážka®, kde působí jako auditorka. Dlouhodobě se zabývá hledáním způsobů, jak zlepšovat kvalitu života lidí s demencí i jejich pečujících. Inspiraci hledá i v příkladech dobré praxe ze zahraničí, proto v létě 2024 absolvovala kurzy Positive Approach to Care pod vedením Teepy Snow. 

kontakt: lucie.hajkova@alzheimer.cz  

Mgr. et Mgr. Johana Křížová absolvovala magisterské studium v oboru gerontologie a následně rehabilitačních technik na fakultě medicíny v kanadském Montrealu, kde také po dobu deseti let působila jako canisterapeutka v pobytových zařízeních pro seniory s demencí. Johana se zaměřuje na nefarmakologické metody v rámci zmírnění a prevence BPSD (adekvátní komunikace, individualizace péče, mezioborová spolupráce atd.). Absolvovala také kurzy Positive Approach to Care (Teepa Snow) a nyní se věnuje oblasti poradenství a vzdělávání pečujících.

kontakt: johana.krizova@gmail.com