Výsledky nového průzkumu Alzheimer Europe ukazují, co brzdí včasnou diagnózu demence a jaké jsou překážky postdiagnostické podpory v pěti evropských státech.
Brusel, 26. června 2018 – ve zprávě představené v dnešní polední debatě v Evropském parlamentu, kterou hostily europoslankyně Olga Sehnalová (Česko) a Sirpa Pietikäinen (Finsko), upozornila Alzheimer Europe na významné překážky včasného určování diagnózy napříč Evropou.
Zjištění průzkumu, který probíhal v pěti státech, prezentoval akademický vedoucí studie profesor Bob Woods z Bangorské univerzity ve Walesu ve Velké Británii.
Olga Sehnalová, europoslankyně za Českou republiku, zjištění průzkumu přivítala: “Jako poslankyni Evropského parlamentu a členku Evropské alzheimerovské aliance mě zajímá, jak se evropské země liší ve svém přístupu k demenci. Navzdory rostoucímu povědomí o demenci jako prioritě veřejného zdraví a navzdory rozvoji národních strategií proti demenci, průzkum Alzheimer Europe ukázal, že stále existují velké překážky ve včasném stanovení diagnózy. Přestože v České republice je v porovnání s ostatními zeměmi tento čas relativně krátký, nemůžeme považovat za úspěch, že to trvá déle než rok a půl. Doufám, že evropské iniciativy jako Společně proti demenci (EU Joint Action on Dementia) naleznou příklady dobré praxe a přijdou s doporučeními, jak uspíšit včasnou diagnózu a zlepšit podporu po ní napříč všemi státy EU.”
Sirpa Pietikäinen, finská europoslankyně a místopředsedkyně Evropské alzheimerovské aliance, zdůraznila: “Potěšilo mě, že ve Finsku jsou lidé s demencí systematicky informováni o své diagnóze a že se spoluúčastní rozhodování o plánu péče. Naopak zpoždění oficiální diagnózy zůstává významné. V rámci celé Evropy potřebujeme nadále investovat do kampaní zvyšujících povědomí o tomto problému mezi veřejností, do odborného vzdělání praktických lékařů a specialistů a potřebujeme reagovat na některá systematická zpoždění, zejména pokud jde o odeslání ke specialistovi a přístup k diagnostickým službám.”
Celou zprávu “European Carers’ Report 2018: Carers’ experiences of diagnosis in five European countries" lze zakoupit online na webu Alzheimer Europe za 5,20 euro.
Alzheimer Europe je zastřešující organizací alzheimerovských společností a v současnosti má 40 členských organizací v 35 evropských zemích. Posláním organizace je měnit vnímání, praxi a přístup tak, aby byl zajištěn rovný přístup lidí s demencí k vysoké úrovni péče a možností léčby.
Průzkum: Průzkum v pěti státech byl řízen Alzheimer Europe a jejími národními členskými organizacemi v České republice, Finsku, Itálii, v Nizozemsku a ve Skotsku. Studie se zúčastnilo celkem 1409 pečujících. Většina z nich byly ženy (82,8 %), dospělé děti (52,6 %) nebo manželé (35,6 %), kteří sami sebe identifikovali jako hlavní pečující nebo tuto roli sdíleli s další osobou (73 %), medián jejich věku byl 57 let a celkově byli poměrně dobře vzdělaní (51,5 % dokončilo vysokoškolské vzdělání). Medián věku u lidí s demencí, o které se pečující starali, byl 77 let a většina z nich byly ženy (61 %). Tento průzkum se mohl uskutečnit díky vzdělávacímu grantu Roche.